Vzpomněli jste si také?
21. 07. 2016 09:16

Cyklobus do Českého středohoří

Interessante

V neděli 25.srpna 2006 se zúčastnila Martina Růžičková mezinárodních závodů ve St. Johann v Tirolích (Rakousko), kde obsadila v konkurenci cyklistek celé Evropy (Rakousko, Holandsko, Turecko, Rusko, Slovinsko, Irsko, Francie a Finsko) pěkné třetí místo. Na snímku je po závodě s prezidentem Českého svazu cyklistiky (ČSC) JUDr. Mariánem Štětinou, prezidentem Evropského cyklistického svazu a viceprezidentem Mezinárodní cyklistické unie (UCI) Vladimírem Holečkem a trenérem Dukly Praha Pavlem Vršeckým. Den před tím se stala vítězkou závodu Českého poháru v Plzni.

Po dva tropické dny, 5. a 6. července 2006 se konaly na Zavadilce stejně jako každý rok dva stěžejní podniky roku, „Giro de Zavadilka“ a „Mezinárodní mistrovství masters Roudnice n.L.“ zařazené do Extraligy masters ČR. I v letošním roce byla velmi vysoká účast, v prvém závodě 83 družstev, tj. 249 účastníků a druhý den 166 závodníků. K vysoké účasti přispěla nejen oblíbenost těchto pravidelně pořádaných závodů, ale jistě i překrásné počasí, kdy byla po oba dny obloha bez mráčku a rtuť teploměru vystoupila na 32° C. Účastníci byli spokojeni nejen s organizací, ale i s prostředím a účastí cizinců, která byla jako vždy kořením závodů. Letos zabodovali Belgičané, kteří sice přijeli proti předchozím letům v omezeném množství, byli jenom tři, ale zato velmi dobří.

Martina Růžičková se stala první Češkou, která startovala na Olympijském silničním cyklistickém závodě a závod dokončila. V závodě dlouhém 118,8 kilometru na jehož startu bylo 66 závodnic a oproti soutěži mužů nechyběla prakticky žádná cyklistka z popředí světového žebříčku. Vedle vysoké teploty, která se v ulicích Athén blížila čtyřicítce, závodnicím znepříjemňoval závod silný vítr, který je provázel po celých devět okruhů. Zvítězila Carriganová (Austrálie) v čase 3:24:24 hod., Martina byla 52. se ztrátou 16:19 min.

Stěžejních závodů roku 2004, které proběhly 5. a 6.července na Zavadilce u Roudnice nad Labem, se zúčastnilo celkem 394 startujících. Z toho v časovce tříčlenných družstev „Giro de Zavadilka“ jich startovalo 216, tedy celkem 72 družstev. I přes poměrně větrné počasí bylo docíleno lepších časů než v roce předchozím, přesto nebyl překonán rekord, který drží trojice Bílek,Spěšný, Friede časem 27:03,53 min. při průměrné rychlosti 47,68 km/hod. Druhý závod, „Mezinárodní mistrovství Roudnice n.L. masters“ absolvovalo 178 závodníků. Ozdobou obou závodů byla účast zahraničních jezdců, kterých přijelo celkem 27. Z toho po jednom z Rakouska a z Francie, tři z Belgie, 5 z Lotyšska, 10 z Německa a konečně 7 z 4 200 km vzdáleného Kataru. Stínem druhého závodu byl omyl rozhodčích, kteří ve výsledcích rozdělili jednotlivé kategorie podle barvy čísel na půlkategorie. Následně již nebylo možno sestavit pořadí jednotlivců v kategoriích M30, M40, M50 a M60, protože zápisy z koridoru rozhodčí vzápětí po skončení závodu skartovali. Všem účastníkům Extraligy masters, kterých bylo celkem 101, se pořadatel za toto nedopatření velmi omlouvá.

V květnu 2004 byla nominována k účasti na Olympiádě v Athénách Martina Růžičková (24), odchovankyně našeho klubu. Pojede silniční závod, který bude odstartován v neděli 15.srpna v 15 hodin. Martina se stala členkou našeho klubu v roce 1996, v roce 2000, kdy se úspěšně zúčastnila řady silničních závodů o ni projevil zájem trenér Cyklistického klubu Konica CZ Robert Kolman. V zájmu dalšího sportovního růstu nadějné cyklistky jsme s přestupem souhlasili. V Konice CZ Martina získala další zkušenosti a docílila nové úspěchy. Na podzim roku 2003 přestoupila k trenéru Břetislavu Usnulovi do klubu Rostex Quantum ve Vyškově. Po tvrdé zimní přípravě znovu výkonnostně poskočila, vyhrála Mistrovství ČR na silnici a stala se tak oporou naší nejúspěšnější cyklistky všech dob Lady Kozlíkové, se kterou pojede do Athén.

10.února 2004 jsme vzpomněli stého výročí, kdy byl předsedou Klubu cyklistů roudnických zvolen MUDr. František Podrábský (1868-1936), který se za 31 let v této funkci zasloužil o mimořádné výsledky činnosti klubu. Těžiště sportovní činnosti zaměřil především na horskou cykloturistiku, jejímž byl velkým propagátorem, i když se klub věnoval i cyklistice závodní účastí svých členů na závodech i spolupořadatelstvím různých, i mistrovských, cyklistických závodů. V roce 1935 klub na jeho počest příjmu název „Klub cyklistů Dr.Podrábského,“ který nesl až do roku 1948.